top of page

Selin Basmacı Habip

Art Therapy Practitioner | Gestalt Coach

WhatsApp Image 2023-05-18 at 16.46.52.jpeg

Selin sanat terapisi seanslarını hem bire bir hem de gruplar halinde yapıyor. Aynı zamanda Fransız Lape psikiyatri hastanesinin sanat terapisi ekibinde. 

 

Selin, sanatın iyileştirici gücüne derinden inanıyor. Ona göre, sanatın gücü bilinmeyeni görünür kılmasında. Sanat terapisi kişiyi girmeye cesaret edemediği yerlere veya varlığını bile bilmediği kapılardan içeri şefkatle sokuyor, sözle dile gelmeyeni ifade etmenin, kendini anlamanın, iç bilgeliğine ulaşmanın sınırsız sayıda yaratıcı yolunu sunuyor. Kişinin içinde zaten varolan ama ulaşamadığı cevaplara ulaşabilmesi icin yol gösteriyor.

 

Sadece resim, heykel gibi görsel sanatları değil aynı zamanda bedeni, hareketi, şiiri, yazıyı da seansların içinde birbirine geçişli ve dönüştürerek kullandığı yöntemin adı dışavurumcu sanat terapisi.

 

Sanat kendi başına terapötik bir süreç olsa da, sanat terapisi seansında ilk etap kişinin kendi içine dönüp odaklanmasını sağlayarak kişiye/konuya özgün tasarlanan sanat uygulamasının ortaya cıkarılmasıdır. Asıl farkı yaratan sonraki aşama ise; Selin’in rehberliğinde, sanat eseriyle yaratıcısı arasında bir diyalog oluşturulup öz-farkındalık sürecinin deneyimlenmesi.

 

Seanslarda odak hiç bir zaman estetik veya çıkan eserin güzelliği değil, kişinin içindekini dışarı özgürce yansıtabilmesi. Bir başka deyişle seanslar için sanatsal beceriye hiç gerek yok, teknik yok, doğru yanlış gibi kavramlar yok çünkü amaç çocuk gibi filtresiz kendini ifade edebilmek. Biz buna "düşük beceri yüksek hassasiyet" diyoruz.

 

Grup terapisi seanslarında maksiumum kişi sayısı 8 kişidir.

Selin'in Verdiği
Dersler

Art Therapy with Selin Basmacı Habip
Ne zaman
06 Haz 10:00 – 12:30
bottom of page